Katechesis

Switch to desktop Register Login

Rozważania Drogi Krzyżowej gimnazjum kl. I

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Rozważania przygotowane na katechezie, przez samych uczniów kl I gimnazjum nr 2 im. Kazimerza Przerwy Tetmajera w Ludźmierzu. 

Stacja I Pan Jezus skazany na śmierć.

Panie Jezu, Zostałeś niewinnie skazany na drogę krzyżową przez lud. Wiedziałeś, że musisz umrzeć dla naszego zbawienia. Przed skazaniem zostałeś cierniem ukoronowany i biczowany. Zostałeś przez swój lud ośmieszony. Także i my zostajemy ośmieszeni przez innych. Nieraz my ośmieszamy niektóre osoby i robimy im przykrość.

Michał Jankowski, Bartłomiej Kos

Panie Jezu, to ty niesłusznie zostałeś skazany na śmierć. Nie sprzeciwiałeś się temu, byłeś spokojny. Wiedziałeś , że umrzesz za nasze grzechy. Niesłuszne zepchnięcie kogoś na margines społeczeństwa boli wszystkich młodych ludzi. Następnie zaczyna się popychanie i wyzywanie. Takie osoby zaczynają tracić poczucie własnej wartości. Wszystko przez jakieś bezsensowne wymysły. Panie Jezu, prosimy Cię, daj takim osobom siłę by wytrwać ten trudny okres w ich życiu.

Ola Jachymiak ,Marta Chowaniec

Stacja II Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

My też idąc do gimnazjum bierzemy krzyż, którym są obowiązki szkolne, więcej nauki i zobowiązań. Każdy ma swój krzyż, czy to cięższy czy też lżejszy. I tak jest trudny do uniesienia. Naszym krzyżem jest nauka. Dla Jezusa był to ciężar grzechów ludzkich, który musiał unieść, aby nas zbawić. My także musimy zmierzyć się z męką i obowiązkami aby osiągnąć coś w życiu, swój wymarzony cel. Podczas drogi krzyżowej Jezus upadał pod cięża-rem krzyża, uczniowie również mają swoje upadki. Jednak podniósł się i za wszelką cenę chciał dotrzeć do końca, chciał nas zbawić. My także powinniśmy tak postępować. Powinni-śmy brać przykład z naszego zbawiciela. Czy tak robimy? Czy potrafimy dążyć do celu tak jak Jezus?

Natalia Masny, Joanna Bienias

Stacja III Pan Jezus po raz pierwszy upada pod krzyżem.

Pan Jezus trzy razy upadł pod krzyżem, nie poddał się. Uczniowie również miewają wzloty i upadki. Gdy dostają negatywne oceny starają się je poprawi lub polepszyć ocenę na następnym sprawdzianie. Uczą się, próbują. Pan Jezus daje nam przykład, aby nie poddawać się. Upadając pod ciężarem naszych grzechów, wstał i poszedł dalej. Krzyż był bardzo ciężki, Chrystusowi było trudno go utrzymać, mimo to dał sobie radę. W ten sposób chce nam poka-zać, że pomimo trudności nie warto poddawać się i staczać na dno. Powinniśmy brać z niego przykład. Gdy po raz pierwszy upadł pod krzyżem zwątpił w wiarę w ludzi, jednak szedł dalej. Panie Jezu, spraw abyśmy zawsze byli tacy jak ty. Żebyśmy nigdy nie tracili wiary i nadziei w ciebie, Boże. Pomódlmy się w intencji ludzi wątpiących w ciebie.

Klaudia Jachymiak, Izabela Kułach

Upadłeś Jezu, tak jak i ja upadam, kiedy popełniam grzech. Byłeś zwykłym człowie-kiem, a jednak musiałeś nieść ciężar naszych grzechów, by nas zbawić. Twarz zalana potem i krwią utrudniały Ci drogę. My także mamy trudności, które są przeszkodą w przejściu przez życie. Ty, dając nam przykład, udowodniłeś nam, że musimy sobie z nimi poradzić. Panie Jezu, prowadź mnie w drodze do zbawienia

Marta Czubernat i Sara Zygmuntowicz

Panie Jezu, ty tak cierpiałeś podczas drogi krzyżowej, a my swoimi codziennymi grze-chami, przewiązujemy do Ciebie kolejne, coraz cięższe belki krzyżowe. Naszym lenistwem, brakiem zaangażowania i brakiem szacunku dla nauczycieli i kolegów. Sprawiamy, że cierpisz coraz większe męki. Ty Jezu jesteś dla nas wzorem wytrwałości. Pomóż nam dążyć do takiej wytrwałości jak twoja podczas niesienia krzyża. Daj nam ją w nauce, modlitwie i codziennych czynnościach.

Karol Pelczarski, Konrad Siuta

Stacja IV Pan Jezus spotyka swoją Matkę

Pan Jezus spotykając swoją Matkę podczas swojej ciężej wędrówki na Golgotę. Takie spotkanie dla Jezusa jest bardzo pokrzepiające i kojące. My także mamy taką ciężką wędrów-kę w gimnazjum. Ale zawsze, gdy wracamy zmęczeni do domu tam czeka na nas, tak samo jak na Pana Jezusa mama . Panie Jezu daj nam i naszym mamą siłę abyśmy byli wytrwali na każdy kolejny dzień.

Sławomir Strzęp i Marcin Kucharski

Jezus niosąc krzyż na barkach spotyka swą matkę. Maryja widząc syna cierpiącego również cierpi i czuje w sercu boleść. Nie może pomóc w żaden sposób Jezusowi, chociaż kocha Go i oddałaby za niego życie. Jakże często naszym zachowaniem ranimy tych, którym na nas zależy. Czy my bylibyśmy w stanie oddać życie za naszą rodzinę? Czy odczuwaliby-śmy ten sam ból, który czuła Maryja widząc swego syna niosącego krzyż? Popełniając grzech zastanówmy się co czują nasi rodzice.

Barbara Pyzowska, Karolina Gucwa

Stacja V Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi.

Każdy młody człowiek znajduje na swojej drodze życiowej wiele trudów i niedogod-ności. Są one spowodowane m.in. przez problemy w rodzinie, różnego rodzaju nałogi, pro-blemy w nauce, konflikty z kolegami. Jednak w tych trudnych chwilach zawsze znajdzie się taka osoba, która poprzez swoją obecność pomoże nam znaleźć odpowiednie rozwiązanie i wesprze nas w ich pojednaniu. Przykładem tego jest Szymon Cyrenejczyk, który na ciężkiej drodze Jezusa pomógł mu nieść ciężki krzyż wraz z krzywdami, które mu wyrządzono. Panie Jezu spraw, aby nasze serce zawsze było otwarte na pomoc bliźnim.

Weronika Kwak, Patrycja Paluch

Panie Jezu jesteś już wyczerpany, pod przymusem żołnierzy Szymon Cyrenejczyk pomaga Ci nieść krzyż. Jezu chcę Cię przeprosić za to, że nie pomagam słabszym kolegą, koleżanką w nauce. Ty pewnie wszystkim pomagasz i nie zostawiasz innych w potrzebie. Dostrzegasz każdego i chcesz mu pomóc, bez względu kim jest, co ma czy co potrafi. Postanawiam się poprawić chcę pomagać i sprawiać by Twój krzyż stał się lżejszy bo przez moje zaniedbania staje się cięższy.

Paulina Biernat i Justyna Hyc

Panie Jezu, krzyż był taki ciężki, wszyscy wyśmiewali się z ciebie, bo niezdawani sobie sprawy, jak bardzo cierpiałeś. Jedynie człowiek o imieniu Szymon Cyrenejczyk, pomógł ci nieść ten ogromny ciężar. Panie Jezu, spraw abyśmy byli gotowi ponieść z tobą wielki ciężar. Byśmy byli gotowi wspierać cierpiących i wyśmiewanych.

Piotr Babik, Jacek Komperda

Stacja VI Weronika ociera twarz Panu Jezusowi.

Weronika to bardzo odważna kobieta. Wybiegła z tłumu by pomóc chociaż trochę ulżyć Panu Jezusowi, ocierając jego twarz z krwi i potu. W zamian za pomoc otrzymała odbi-cie twarzy Pana na chuście . W naszym codziennym życiu też znajdują się osoby odważne jak Weronika, chcące pomóc innej osobie. Zachęcajmy ludzi do pomocy bliźniemu na przykładzie swojego zachowania. Chciejmy pomagać, gdyż za to otrzymamy nagrodę w niebie.

Magdalena Czaja, Wioletta Komperda

Jezus niosąc krzyż na swych ramionach, pokazuje nam wytrwałość i ukrywa swą mękę. Św. Weronika podbiegłszy do niego ociera mu twarz chcąc pomóc i pokazać odwagę. Dlaczego my, młodzież nie jesteśmy tacy odważni i wytrwali? Bardzo często poddajemy się w trakcie drogi, która prowadzi nas do celu. Powinniśmy uwierzyć we własne siły i dobrnąć do końca problemu. Panie Jezu, prosimy Cię o to, byśmy byli wytrwalsi.

Joanna Ulman, Magdalena Szczepaniak

Stacja VII Pan Jezus drugi raz upada pod krzyżem

Panie, Ty drugi raz upadasz pod krzyżem, ale się nie poddajesz i wstajesz aby dokończyć swoją drogę krzyżową, aby zginąć za nasze grzechy W tym rozważaniu chcieliśmy Cię przeprosić za popełnione grzechy, chcieliśmy być tak odważni jak Ty, aby podnieść się przed naporem bijących i poniżających Cię ludzi. Panie Jezu daj nam siłę, abyśmy mogli podnieść nasz krzyż i wyruszyć na naszą drogę krzyżową i gdy się przewrócimy mogli powstać jak ty.

Daniel Szęch i Kuba Jachymiak

Stacja VIII Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty

Pan Jezus podczas drogi krzyżowej spotyka niewiasty użalające się nad jego losem. Mimo swojego bólu i cierpienia pociesza je. Ta stacja uczy nas bycia otwartym na problemy innych, pomimo tego, że każdy z nas ma wiele innych ważnych spraw na głowie. Przez co ciężko nam dostrzec potrzeby innych ludzi. Okres wielkiego postu jest czasem kiedy mamy ku temu okazje. Możemy się zatrzymać, wyciszyć i przejrzeć dokładnie na oczy. Aby tego dokonać trzeba własnej siły woli i chęci. Kościół uczy nas jak nieś tą pomoc bezinteresownie. W zamian nie oczekiwać żadnych korzyści dla siebie. Takim przykładem może być zwykła koleżeńska pomoc. Jezu pomóż nam, abyśmy byli bardziej otwarci na problemy otaczających nas osób, które potrzebują naszej pomocy.

Klaudia Maik, Zuzanna Pawlica

Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty. Dlaczego my, uczniowie, nie pomagamy sobie w trudnych sytuacjach? Powinniśmy naśladować Jezusa. Uczniowie nie zwracają uwagi na ludzi smutnych i poszkodowanych. Pomagajmy im! Nawet jeśli wiemy, że nie jesteśmy w stanie pomóc! Nie bądźmy obojętni na los tych ludzi. Pomyślmy gdyby to nas spotkało nieszczęście czy smutek. Panie Jezu pomóż nam w odwadze do pomocy innym.

Monika Bryniarska, Anna Szczęch

Stacja IX Pan Jezus trzeci raz upada pod krzyżem

Jezus już jest zmęczony gdy trzeci raz upada pod krzyżem, ale podnosi się aby iść dalej. Panie Jezu daj nam sił abyśmy byli wytrwali !!! Jak Jezus

Iwona Hyc i Sabina Szczęch

Stacja X Pan Jezus z szat obnażony

Panie Jezu klękamy dzisiaj przed Tobą, aby Cię przeprosić. Tak wiele przez nas cier-piałeś. Nawet wtedy gdy zostałeś obnażony z szat. Ludzie śmiali się z Ciebie. Panie Jezu przepraszamy Cię za to, że wyszydzamy, poniżamy i śmiejemy się z naszych kolegów i koleżanek, którzy się od nas różnią. Ty Panie pomogłeś wielu ludziom, którzy byli chorzy, ubodzy, nawet wtedy nie odwróciłeś się od nich. Dlatego tę stację ofiarowujemy chorym , ubogim i poniżonym, którzy nie mają wsparcia w nikim.

Natalia Komperda, Angelika Chowaniec

Stacja XI Pan Jezus przybity do krzyża

Panie Jezu to przez nas zostałeś przybity do krzyża, to przez nasze grzechy cierpiałeś w drodze na Kalwarię. w czasie wielkiego postu pragniemy Cię przeprosić za mękę na krzyżu. pragniemy Cię prosić o owocny semestr w szkole i pomóc w nauce. To przez ludzkie grzechy, nienawiść, gniew i żal. Przez nas przybili Cię gwoźdźmi do krzyża. Jezu przepraszamy Cię.

Patrycja Kowalkowska i Rysiek Zubek

Stacja XII Pan Jezus umiera na krzyżu

Panie Jezu, ty zostałeś skazany na śmierć przez lud, który wolał uwolnienie zbrodnia-rza, niż Ciebie, choć ty byłeś niewinny. Umarłeś za nasze grzechy. Często my oskarżamy niewinnych ludzi. Muszą oni doznawać różnych przykrości, choć nic złego nie zrobili. Panie Jezu, naucz nas nie oskarżać bezpodstawnie innych. Pozwól nam zapoznać się ze wszystkimi okolicznościami, zanim wydamy na kogoś wyrok.

Justyna Komperda , Agata Bobek

Panie Jezu, to ty oddałeś życie za nasze grzechy dla naszego zbawienia. Panie, ty nie odwró-ciłeś się od nas wtedy , gdy potrzebowaliśmy ciebie. Przepraszamy cię za to, że odwracamy się od ciebie w ciężkich chwilach. Ty dajesz nam przykład jak pomagać.

Bartłomiej Trzebunia, Kamil Kopiński, Marcin Radecki

Stacja XIII Pan Jezus zdjęty z krzyża.

Pan Jezus zostaje zdjęty z krzyża. Jego rany przelane są krwią. Co mogą czuć jego najbliżsi? Podobnie jest w szkole, Bójka, wyzwiska, poniżanie słabszych. Często to się wyda-rza na korytarzach w szkole. Jego rodzice są przerażeni tą sytuacją, która zdarza się z ich dzieckiem. Płacz, smutek, zgrzyt to przypadek poniżania słabszych. Powinniśmy tą osobę wspomagać i podtrzymywać na duchu. Jednak bardzo ciężko uczniowi w ten sposób pomóc. Rany Jezusa są podobne do uczuć skrzywdzonego ucznia. Nie możemy się poddawać i musi-my mu pomóc z wytrzymaniem ze złem. Przeciwstawić się osobie, która go krzywdzi. Jezu proszę Cię, aby mogła wesprzeć ich na duchu i abym pomagała potrzebującym ludziom.

Barbara Bandyk, Karolina Nykaza

Jezu Ty byłeś zdjęty z krzyża i cierpiałeś przez nasze grzechy, a czasem nie chcę nam się chodzić do kościoła. My grzeszymy, Ty za to cierpisz. Jezu gdy Tobie wyciągano gwoź-dzie z rąk i nóg my kłamaliśmy. Proszę wybacz gimnazjalistą za popełnione grzechy.

Kinga Sojka i Marta Jachymiak

Panie Jezu, odkupiłeś nasze grzechy swoją męką na krzyżu. Cierpienie Pana Jezusa i jego matki nawiązuje do matek, które tracą swoje dzieci w młodym wieku. Dziękujemy Ci Panie Jezu, że poświęciłeś się za nas swoją męką na krzyżu.

Kamil Kraus, Jan Polaczek

Stacja XIV Pan Jezus złożony w grobie

Przepraszamy Cię Panie Jezu, że musiałeś cierpieć za nasze grzechy. Leżysz teraz w grobie i opłakuje Cię Matka. To wszystko przez nas, że popełniliśmy grzechy. Ty to zrobiłeś dla nas żeby nas zbawić.

Patryk Panek i Tomek Knapczyk

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 luty 2013 20:44